Dětská říkadla ke cvičení


Dětská říkadla

Brouček malý v trávě, převalil se právě. Teď se zvednout nemůže, sám si, děti, pomůže.

Čáry, máry, ententýky, poletíme do Afriky. Podržte si  čepice, hop! A už jsme v Africe.

Dupy, dupy, klapy klap, čí jsou tyhle sloní tlapy? Když ty tlapy zadupou. Třesou celou chalupou. Zato myšky chodí tiše. Mají tlapky jako z plyše. Tiše myšky ši ši ši, ať vás kocour neslyší.

Umím běhat, umím stát, nad hlavu si ruce dát. Umím chodit pomaličku, umím si hrát na žabičku. Umím chodit jako rak. Věřte mi to, je to tak!

Hají  hají  hajají, všechny děti spinkají. Spinká i to kotě, co si hrálo v botě. Hají hají  hajají i  Věruška spinká. Spinká i to kotě, co si hrálo v botě…………………..

Kačka Kačka naše malá, stále se jen kolébala. Kolébala  se sem a tam, houpala se do všech stran. Nepozorná jednou byla a celá se překulila.

Když já se vytáhnu, ke sluníčku dosáhnu. Když já se skrčím, do výšky skočím. Když já si lehnu, ani se nehnu.

Hola děti hola, roztočíme  kola. Toč se, toč se kolotoči, ať se děti rychle točí. A pak pomalu se toč, zastavíme klotoč.

Korálky se roztrhaly, do všech koutů rozsypaly. Kde je najdu, kde je mám, všechny si je posbírám.

Všechny moje prsty, schovaly se v hrsti. Spočítám je hned, jedna dva tři čtyři pět.

Do své malé krabičky, sbírám z nebe hvězdičky, jedna druhá třetí, pomozte mi děti. Každičká je zlatá, čtvrtá i ta pátá.

Šimry, šimry, šim, jak se šimrá vím. Dvě ručičky malé máme, tak je celé pošimráme, dvě nožičky malé máme, tak je celé pošimráme, jedno bříško malé máme, tak ho celé pošimráme.

Jede vláček kolejáček, pěkně houká do zatáček. Jede, jede pro děti, cestu zná už zpaměti. Jede vláček, jede vlak, děti rychle nasedat.  Pojedeme k babičce, k strýčkovi i tetičce. Pozor děti stát, rychle vysedat.

Dobrý den, dobrý den, to je ale krásný den. Máme ruce na tleskání a nožičky na dupání. Dobrý den, dobrý den dneska zlobit nebudem.

 Eskymáci to jsou máci,když nemají žádnou práci, sundají si holínky a
dávají si pusinky.

 Houpy, houpy, houpy,co si žabák koupí?Koupí on si za kačku velikánskou klouzačku. Po klouzačce do rybníčka veze klobouk pro vodníčka. Žbluňk!

 Leze žába po žebříku,natahuje elektriku,nejde to, nejde to,necháme to na léto.

 Mám dvě uši k naslouchání a dvě oči na koukání.Dvě nožičky na chození
a dvě ruce na mazlení.

 Ruce, ruce, ručičky, mají hezké prstíčky, mají hebké dlaně, zatleskáme na ně. Ručičky si spolu hrají, mnoho práce nedělají, bum, bum, na vrátka, to je krátká pohádka.

 Děti tiše, novina, přiletěla bublina. Bublina se nafukuje, přitom pěkně poskakuje, podívejte děti, jak bublina letí, přiletěla před náš dům, udělala prásk a bum.

 Koulela se ze dvora, velikánská brambora, neviděla, neslyšela, že už padá závora. Brambora se celá třese: „Kam to koukáš závoro?“. „Na tebe ty bramboro.“ Kdyby tudy projel vlak,  byl by z tebe bramborák. 

 Paci paci pacičky, to jsou moje ručičky, Ťapy ťapy ťapičky, to jsou moje nožičky. Ručičky aby dělaly, nožičky aby běhaly. Očka aby viděla, ouška aby slyšela. Pusinka je na papání a nosánek na čichání, čmuchy čmuchy čmuch.

 Sedí liška pod dubem, má píšťalku a buben. Na píšťalku píská, na bubínek tříská.

 
Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů

Vyhledat v textu

5. 3. Kazimír

Zítra: Miroslav

Návštěvnost stránek

009126